F橤n뺼br> Habsburg-Lotharingiai Mihᬹ
f襲ceg

 


HEINRICH ISAAC (c. 1450-1517)

Születésének pontos idejét és helyét nem tudjuk. Feltehetõen 1450 körül született Németalföldön, ahogy ezt az életének korai szakaszára vonatkozó itáliai forrásokból következtetni lehet, amelyekben „Arrigho de Ugho da Fiandra” említik.

Életérõl elsõként 1484-bõl van adatunk. Ekkor Lorenzo „il Magnifico” de Medici szolgálatában állt Firenzében. Itt a család által patronált három templom énekese és komponistája volt, valamint Lorenzo gyermekeinek zenei nevelését is ellátta. Gyakran komponált világi mûveket is az udvar költõinek, vagy a család tagjainak verseire is. Giovanni Medici késõbb X. Leó pápaként felkarolta és jelentõs feladattal látta el idõs tanítómesterét.

Isaac 10 évet töltött Firenzében, majd 1494-ben Lorenzo halála után két évvel távozott a városból, de nem örökre. A korai firenzei évek alatt megházasodott, és Lorenzo segítségével házat vásárolt a városban, közel a Medici palotához. Isaac távozása után felesége Firenzében maradt, így a komponista – amikor csak tehette – hazalátogatott. Egy helyi intézménnyel kötött szerzõdése fennmaradt, miszerint õk gondoskodnak Isaac feleségének ellátásáról, ételt és bort szállítottak a házhoz évenkénti díjazás fejében.

Legközelebbi adatunk szerint 1496. novemberében csatlakozik I. Miksa császárhoz, aki ekkor Pisában állomásozik. A Habsburg udvar eddig kívül esett a németalföldi zeneszerzõk „hatósugarán”, Isaac az elsõ, aki a császár szolgálatában magas szintre juttatja, felvirágoztatja az udvar zenei életét.

1497. áprilisában már szerepel a neve a bécsi udvar fizetési jegyzékén, mint „udvari komponista”. A kedvezõ feltételek hatására feleségét is Bécsbe hozatja.

Az új pozíció megváltoztatja saját mûveinek repertoárját. Németalföldön és Itáliában töltött idejébõl elsõsorban francia és olasz nyelvû világi darabjai maradtak fenn, ettõl az idõtõl, pedig latin nyelvû motettái, liturgikus és ünnepi alkalmakra készített mûvei kerülnek elõtérbe. Természetesen, a kor hagyománya szerint, felhasznál világi dallamokat is ezekhez az új mûvekhez. Az ausztriai és német területeken divatos „Lied” világi mûfaját a francia chansonok mûvészi színvonalára emeli, és gyakran egyházi mûvekben is feldolgoz egy-egy ismert dallamot.

Másik jelentõs újítása a különösen német területeken elterjedt „alternatim” gyakorlat továbbfejlesztése. Ez a gyakorlat az ordinarium missae tételeire volt jellemzõ, ami azt jelentette, hogy váltakozó módon, egy- és többszólamú részek felváltva követték egymást az egyes énekelt részeken belül. A XV-XVI. században az orgona és ének váltakozásáról is tudunk. Isaac ezt a gyakorlatot továbbfejleszti, és kiterjeszti a proprium missae tételeire is, kettõs értelemben: egyrészt a fent leírtak szerinti váltakozás figyelembevételével, másrészt a proprium missae egyes tételeinek feldolgozását tekintve; vagyis az introitus, alleluia/sequentia, communio többszólamú, a köztes változó részek graduale és offertorium egyszólamú gregorián. Isaac pozíciója szerint mûveit bécsi használatra komponálta, de gyakorta küldött darabokat Firenzébe, vagy más európai városokba, udvarokba. Bécs és Firenze mellett életének fontos helyszínei voltak még Torgau, Ferrara és Konstanz, ahol idõrõl-idõre megfordult.

Röviddel I. Miksával való találkozása után Bölcs Frigyes szász fejedelem udvari Kapellájának névsorában olvashatjuk Isaac nevét Torgauban, ahol ezután többször felbukkan. Még 1498 elõtt felkerül a Habsburgok számadó könyvébe, és 1499-ben megfordul Firenzében is. Az 1505 körül keletkezett többszólamú mise anyagot tartalmazó kéziratban nagyrészt a torgaui Bölcs Frigyes számára komponált mûvek vannak. Ezeket késõbb jelentõsen átdolgozza és a bécsi gyakorlatba már ezek a felújított mûvek kerülnek, amikbõl Isaac halála után közel 50 évvel létrejön a Choralis Constantinus nyomtatványa.

Ferrarai látogatását egy 1502. szeptemberébõl származó levél örökíti meg, melyet I. Ercole herceg egyik ügynöke küld urának: „Felhívom Fenséged figyelmet, hogy Isaac énekes Ferrarában járt, és a ,,La-mi-la-sol-la-si-la-mi”, témára motettát szerzett, amely nagyon jó, s amellyel két nap alatt elkészült. Ebbõl mindazonáltal még nem lehet többre, csupán arra következtetni, hogy nagyon gyorsan dolgozik; azonkívül azonban úgy komponál, hogy munkája tetszik az embereknek. Úgy találom, hogy alkalmasabb lenne Fenséged szolgálatára, mint Josquin, mert szívélyesebb modorú és több újat ír. Igaz ugyan, hogy Josquin jobban komponál, de a saját feje és ízlése után megy, nem pedig az emberek kívánságát követi.” A levél ellenére a herceg Josquin-t hívja meg udvarába komponistának.

Sokkal fontosabb Isaac kapcsolata a német Konstanz városával. Valamivel 1505. elõtt Martin Vogelmayer volt a város orgonistája, akinek kézírásával van lejegyezve Isaac Sub tuum praesidium kezdetû motettája a St. Gall - MS 530 jelzetû kéziratban. Egy másik kódex (St. Gall - MS463/464) õrzi az ugyancsak Konstanzban keletkezett hatszólamú Virgo prudentissima motettáját. 1507-ben birodalmi gyûlést tartanak a városban, ahol Niccolo Machiavelli ünnepségén a komponista és felesége is részt vesznek. I. Miksának és a császári Kapellának ekkor Konstanz a székhelye. A katedrális püspöke, Hugo von Hohenlandenberg itt hallja Isaac liturgikus mûveit, és valószínûleg õ veti fel a zeneszerzõnek a késõbbi Choralis Constantinus ötletét.

Isaac életének utolsó szakaszában Ausztria liturgikus és világi zenéjének megújításán, jobbátételén fáradozik. Firenzében a Mediciek újra megerõsödnek. Lorenzo halála után, Savonarola fellépésének hatására hatalmi helyzetük meggyengült, de ekkorra visszanyerik befolyásukat. Ebben nagy szerep jut Lorenzo fiának – akit Isaac még ifjúkorában tanított – Giovanni de Medicinek pápává választása, aki X. Leó néven uralkodott Rómában. A pápa 1514. május 13-án, közvetett módon levelet küld ifjúkori mesterének. Az üzenetet a Sixtus-kápolna Priorjára Nicolo da Pittis-re bízza. A pápa Isaac részére nyugdíjat biztosít 22 évvel azelõtti szolgálataiért, és arra kéri, hogy a Medici család ügyeinek intézésében, befolyásuk visszaállításában segédkezzen Firenzében. Isaac a levél kapcsán felkeresi I. Miksát, és a pápa kérésére hivatkozva a császár szolgálatából való felmentését kéri. A császár elismerve és megköszönve eddigi szolgálatait, tekintélyes életjáradékban részesíti és elbocsátja. Isaac ezután visszatér Firenzébe és nem hivatalosan a Medici családot szolgálja, ügyeinek intézését felügyeli. Itt halt meg 1517. március 26-án.